NEPREHLIADNITE
FOTOGALÉRIA
VIDEOGALÉRIA
ARCHÍV
Delfíni sa ocitli v dobe bronzovej
V sobotu 21. októbra 2017 sa 28 členov ŠK NSŠ Delfín Košice vybralo do neďalekej obce Nižná Myšľa, ktorá sa dostala do povedomia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, vďaka unikátnemu archeologickému nálezisku z doby bronzovej.
Do Nižnej Myšle sme sa dostali osobným vlakom. Našou prvou zastávkou bol bývalý kláštor z 13. storočia postavený v románskom alebo gotickom štýle. V priebehu storočí bol niekoľkokrát prestavaný. Z pôvodného kláštora sa zachovalo obvodové murivo v prízemnej časti budovy. V minulosti kláštor obývali košickí jezuiti a v 19. storočí tu bola škola a fara. V súčasnej dobe sa tu nachádza múzeum. V pravom krídle sa nachádzajú predmety z doby bronzovej: rôzne misy, krčahy, spony a povestná detská hračka, ktorá obletela takmer celý svet. Je to detský vozík. Veľmi zaujímavý je peceň chleba, ktorý má cca 3 000 rokov a dodnes sa zachoval v pôvodnom tvare. Ďalej je tu štvorhrob obdĺžnikového tvaru, kde sú uložené kostrové pozostatky ležiace v skrčenej polohe s hlavami smerujúcimi na východ. Ženy boli pochovávané tak, že ležali na ľavom a muži na pravom boku.
V ľavom krídle sa nachádza etnografické múzeum, kde sa nachádzajú rôzne predmety ako: staré šijacie stroje, žehličky, telefóny, komody, výšivky, vitríny a pod.
Po prehliadke kláštora sme sa presunuli do argeologickej lokality Varhégy. Táto časť bola za archeologickú označená už v roku 1892. Archeologický výskum sa tu začal v roku 1977 a našlo sa tu približne 2 300 nádob a približne 5 000 bronzových, kostených a kamenných predmetov rozličného významu. Počas výskumu tu boli objavené dve osady. Prvá opevnená osada pochádza z otomansko-fuzesabonskej kultúry z rokov 1700 - 1400 rokov pred naším letopočtom. Išlo o sadu s rozmermi 50x60 metrov. Opevnená bola hlineným valom s priekopou hlbokou 6 metrov. Vstup bol z dreveno-kamennej konštrukcie. Príbytky mali hlinou vymazanú dlážku a steny boli z dreva. Druhá osada sa rozprestierala na 8 hektároch. Tu boli domy zrubového typu a početné hospodárske objekty. Posledným náleziskom je pohrebisko, kde sa nachádza cca 1 000 hrobov. Doteraz ich bolo odkrytých 800 a ďalších 200 by mali ešte odkryť.
Po prehliadke archeologickej lokality sme sa vrátili naspäť do Košíc obohatení o históriu z doby bronzovej.
Text: Stanislav Dzureň
Foto: Stanislav Novotný