NEPREHLIADNITE
FOTOGALÉRIA
VIDEOGALÉRIA
ARCHÍV
Delfíni videli oblohu inak ako očami
Členovia ŠK NSŠ Delfín Košice, ani tentokrát nezaháľali a v prvú marcovú sobotu sa vybrali do obce Kolonica, ktorá sa nachádza neďaleko Sniny, spolu nás bolo 48. Obec Kolonica sa nachádza v najvýchodnejšom slovenskom národnom parku Poloniny. Jeho najvyšším bodom je Kremenec, kde sa spája slovenská, poľská a ukrajinská hranica. V súčasnosti je to jediné územie na Slovensku, kde žije voľne v prírode populácia zubra hrivnatého. Prvá písomná zmienka o Kolonici je z roku 1549 aj to sa spomína v súvislosti s majetkovým sporom. V súčasnosti žije v Kolonici 585 obyvateľov.
My sme obec navštívili z dôvodu, že sa tu nachádza astronomické observatórium, planetárium a tyflo planetárium.
Astronomické observatórium bolo otvorené v roku 1986 a je vysunutým odborným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Je situované v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia. Vďaka tomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť ale i pre odbornú prácu. Jedným z astronomickým prístrojov je národný teleskop VNT a je to druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom hlavného zrkadla 1 meter. Okrem toho je tu ďalších päť teleskopov.
Ďalej je tu planetárium, ktoré bolo postavené v rámci projektu Karpatské nebo a do prevádzky bolo uvedené v roku 2012. Tu nám premietli virtuálne nočnú oblohu so všetkými hviezdami, polkruhom mesiaca a všetkými planétami s podrobným popisom, ktorá planéta ako vyzerá, v akej vzdialenosti od zeme sa nachádza a čo bolo o nej doposiaľ na základe vedeckých výskumov zistené. Bolo to veľmi zaujímavé poznanie.
Nás všetkých najviac zaujalo tyflo planetárium, ktoré je jediné na Slovensku a je určené pre ľudí so zrakovým postihnutím a nevidiacich. Je to kupola s nočnou oblohou, ktorá sa spúšťa priamo na návštevníka a ten sa môže dotýkať rukami hviezdnej oblohy, nahmatať Polárku, malý voz, veľký voz. Náš sprievodca nám ochotne odpovedal na všetky kladené otázky a ruky nám položil tam, kde bola odpoveď. Návštevu tohto tyflo planetária by som odporučil všetkým nevidiacim a slabozrakým, aby si vedeli predstaviť ako vyzerá obloha so všetkými hviezdami. Pracovníci pripravili už aj brožúry o celom komplexe v braillovom písme a teraz sa snažia pripraviť brožúry aj v inej podobe.
Chcel by som ešte podotknúť, že patronát nad celým observatóriom má náš prvý kozmonaut ppl.Ing. Ivan Bela, ktorý toto zariadenie aj v minulosti otváral. My sme túto návštevu celého observatória zorganizovali aj za finančnej podpory Magistrátu mesta Košice, za čo im srdečne ďakujeme.
Po celej prehliadke sme sa presunuli do mesta Vranov nad Topľou, kde sme mali objednaný chutný obed a poobede sme sa vrátili späť do Košíc obohatený o nové poznatky.
Text: Stanislav Dzureň
https://uloz.to/tam/_H67GdDdX6Bn9
Foto: Stanislav Novotný